Recenzia na iPhone X

03.05.2018

Recenzia kompaktného 5,8'' iPhonu X. Výrobca doň natlačil všetko z iPhonu 8 Plus, nezabudol na vodeodolnosť a pridal ešte niečo navyše. 

Najväčším rozdielom medzi iPhonom 8 Plus a iPhonom X sú dizajn a rozmery. A cena.
Na cenu teraz na chvíľu zabudnime a poďme sa na iPhone X pozrieť pekne od začiatku a bez predsudkov.


iPhone X je síce kompaktný ale pomerne ťažký mobil s oceľovým rámom, ktorý by mal vydržať aj niejaký ten pád.


Zadná stena je odolná voči odtlačkom prstov a pomaly prenáša vlny bezdrôtového nabíjania. Zadná stena je zo skla, ktoré sa v ruke kľže omnoho menej ako kov ale na stole je to pravý opak. 


V ľavej bočnej stene nájdete vypínač. Ten rozsvecuje / zhasína obrazovku, podržaním spúšťa hlasovú asistentku Siri (ak ju máte vypnutú, po podržaní vypínača sa nič nedeje). Ak chcete iPhone X vypnúť, musíte držať naraz vypínač a hlasitosť nahor. Súčasným držaním vypínača a hlasitosti nadol zase vytvoríte screenshot.


Tichý režim aktivujete tradičným prepínačom v ľavej bočnej stene. Pod ním sa nachádzajú už spomínané ovládače hlasitosti. Horná stena je prázdna, v spodnej sa ukrýva Lightning konektor a kvalitný hlasný reproduktor, ku ktorému sa pridáva veľmi schopný reproduktor nad displejom.


Poklepaním po displeji iPhonu X rozvietite jeho odomykaciu obrazovku. Alebo ho stačí zodvihnúť zo stola či vytiahnuť z vrecka. Funguje to spoľahlivo. Rovnako spoľahlivé je rozsvietenie displeja na pár sekúnd pri prijatí správy či inej notifikácii.


Nastavenie Face ID, teda rozpoznávania vašej tváre namiesto odtlačkov prsta, trvá len pár sekúnd. Dvakrát pokrútite hlavou pred kamerou vášho mobilu a je to. Spoľahlivosť odomknutia tvárou prirovnávam k odomknutiu odtlačkom. Aj to mi občas - možno raz z dvadsiatich pokusov - nefunguje a pýta PIN. Tu sa otázka na PIN objaví po dvoch sekundách neúspešného hľadania vašej podobizne.


Fotoaparát je takmer zhodný s iPhonom 8 Plus. Oproti iPhonu 8 Plus nejde o žiadne viditeľné zlepšenie. Jediným výrazným rozdielom je rozmazanie pozadia (režim Portrét) aj na prednej kamere, čo je prudko softvérová záležitosť a nechápem, prečo ju Apple nepovolil v iOS aj pre ostatné iPhony.Smartfóny strednej triedy sú pre ich výrobcov rovnako dôležité, ako vlajkové lode. Práve tieto cenovo dostupnejšie zariadenia sa totiž môžu predávať lepšie a v konečnom dôsledku vynášať spoločnostiam vyššie zisky.