Recenzia na Samsung Galaxy Note 8

17.04.2018

Recenzia výkonného androidu s úzkym 6,3'' displejom, duálnym 12 Mpix fotoaparátom a dotykovým perom S Pen. 

Galaxy Note 8 pokračuje v dizajnových šľapajách modelov Galaxy 8 a 8+. Všetky spája elegantná konštrukcia z odolného skla a kovu, a displej so zaoblenými bokmi. V porovnaní s modelmi edge (S6 a S7) si všímam, že Samsung pomaly upúšťa od výrazného zaoblenia a ponecháva ho skôr ako dizajnovú lahôdku, pomocou ktorej sa odlišuje od konkurencie. Zaoblenie poslednej novinky je totiž ešte menšie než na modeloch S8 a S8+. 

Bočné panely s rôznymi funkciami, ako napríklad zobrazenie počasia, či rýchly prístup k obľúbeným aplikáciám alebo kontaktom ostali. Jedným z dôvodom je aj pohodlné písanie. Na Note 8 mi chýba najmä možnosť pohodlne si oprieť dlaň o bok konštrukcie počas písania. Kvôli miernemu zahnutiu mi z neho ruka stále skĺzavala. 

Zadná hladká stena si rada uchmatne odtlačky a nečistoty. Odolné sklo Gorilla Glass 5 na prednej a zadnej stene dobre odoláva škrabancom a po týždni používania vyzerá ako nové. Veľké plus dávam aj za odolnosť voči vode. Tej sa dokonca nebojí ani pero a poznámky si môžete skúsiť zapisovať aj pod vodnou hladinou.

Tlačidlo napájania si drží svoje tradičné miesto v pravej bočnej stene a vďaka rozumnému umiestneniu naň dočiahnete aj bez prehmatávania. V protiľahlej ľavej stene sa nachádza tlačidlo hlasitosti a tlačidlo hlasového asistenta Bixby. V súčasnosti si tento asistent rozumie iba s hlasovými povelmi v angličtine a kórejčine, a tak viac než jeho služby sa na fórach rozoberá, prečo Samsung nedovolí používať toto tlačidlo aj na iné účely, napríklad spustenie vami zvolenej aplikácie. 

V spodnej stene sa nachádza USB konektor typu C, ktorý využijete okrem nabíjania aj na pripojenie externých zariadení cez USB OTG. V balení nájdete aj šikovný adaptér Smart Switch, pomocou ktorého si viete jednoducho preniesť údaje z vášho predošlého telefónu. Funguje to aj bezdrôtovo. V balení ešte nájdete redukciu z klasického microUSB konektora na USB konektor typu C, čo sa zíde, ak máte doma nejaké staršie nabíjačky. 

V oblasti bezpečnosti sa Samsung vo svojich posledných high-endoch zameriava skôr na skener dúhovky než čítačku odtlačkov. Nájdeme ho nad displejom. Podobne ako na predošlých modeloch, opäť platí, že ak pre skener vytvoríte ideálne podmienky, rozpoznanie dúhovky a odblokovanie telefónu je bleskové. To znamená držať telefón na úrovni krku a vyššie a pozerať sa naň mimo priameho slnka.

Povedzme si to na rovinu, ide o jeden z najlepších displejov súčasnosti. Na 6,3-palcovej uhlopriečke ponúkne jemné rozlíšenie 1440 x 2960 bodov. Super AMOLED sa postará o prirodzenú čiernu, mimoriadne živé farby a dobré pozorovacie uhly. Čerešničkou na torte je podpora HDR, ktorú som si pri prezeraní videí v YouTube nevedel vynachváliť. HDR videá s rozlíšením 1440p pri 60 fps vyzerali úchvatne a neviem kedy naposledy som strávil toľko času sledovaním videí.

Dotykové pero S Pen robí triedu Galaxy Note naozaj výnimočnou a doposiaľ sa nenašiel žiaden konkurent, ktorý by ju v tomto tromfol. Zatlačením na koniec pera sa jeho horná časť vysunie z tela telefónu. Dotykovým perom môžete nahradiť prst a pohybovať sa ním v prostredí, no je pripravená aj špeciálna ponuka funkcií:

- Vytvoriť poznámku - otvorí prázdnu stránku v známom zápisníku Samsung Notes, v ktorom si môžete zaznačiť všetko podstatné. V možnostiach nechýba zmena farby, či typu pera.
- Zobraziť všetky poznámky - rýchly prístup k vašim zápiskom v Samsung Notes
- Inteligentný výber - Na obrazovke si môžete vystrihnúť jej ľubovoľnú časť, napríklad status alebo odkaz na Facebooku a následne ho zdieľať, prípadne z neho extrahovať text. Ak výrezom označíte video, viete z neho spraviť GIF. 

- Písanie na obrazovku - zhotoví screenshot obrazovky, do ktorého môžete pridať vlastné poznámky
- Živá správa - nová a celkom zábavná funkcia. Nahráva vami nakreslený obraz/text, z ktorého následne zhotoví GIF. Takúto peknú animáciu viete následne zdieľať.
- Preklad - pri čítaní článkov v cudzom jazyku určite natrafíte aj na slovo, ktoré nepoznáte. Vtedy stačí vybrať S Pen, zvoliť možnosť preklad, vybrať jazyky a zamieriť perom na dané slovo. Nevýhodou je, že prekladať je možné maximálne jedno slovo, čiže výsledok môže byť úplne mimo kontext celej vety.

- Bixby Vision - pomocník sa snaží identifikovať vami zvolený objekt na obrazovke a nájsť jemu podobný obsah. Napríklad, ak som v niektorej z našich recenzií nadišiel perom nad fotografiu telefónu, Bixby Vision mi ponúkol výsledky v službe Pinterest.
- Náhľad - minimalizuje aktuálne okno do rohu displeja, a umožní tak rýchle prepínanie medzi práve zobrazenou aplikáciou a tou minimalizovanou. Funkcia sa však správa trochu chaoticky a pri jej spustení sa občas spustil aj Inteligentný výber alebo Bixby Vision.
- Maľovanka - čaká na vás viacero čiernobielych obrázkov v službe PENUP, ktoré môžete vyfarbovať. Maličkosť, ale ja som sa na chvíľu zabavil.
- Lupa - zväčší obsah zobrazený na displeji.Smartfóny strednej triedy sú pre ich výrobcov rovnako dôležité, ako vlajkové lode. Práve tieto cenovo dostupnejšie zariadenia sa totiž môžu predávať lepšie a v konečnom dôsledku vynášať spoločnostiam vyššie zisky.